Oferta  |   Galeria  |   Kontakt

USA 2002

Stany Zjednoczone 2002

Niesamowite wrażenia, nowe znajomości, sukcesy, niezapomniane przeżycia… tego wszystkiego mogli doświadczyć tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „BIELSKO” podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym.

Cała „amerykańska” przygoda rozpoczęła się 11 lipca 2002 roku. Trasa docelowa nie była krótka ani łatwa: Warszawa -> Chicago -> Salt Lake City + podróż autokarem do Boise – pierwszego festiwalowego miasteczka. (pierwszego, bo zespół przemieszczał się w obrębie stanu IDAHO mniej więcej co cztery dni). I tak, Bielsko występowało klika razy na dzień w Boise, Pocatello, Rexburgu powracając wielokrotnie do tych samych miejsc. Gdy nadszedł koniec pierwszego festiwalu, większość zespołów (w tym i nasz) pojechała do UTAH, gdzie w miasteczku Bountiful miał miejsce kolejny festiwal folklorystyczny.

Udział w takim wydarzeniu kulturalnym, o skali światowej, to niezwykle ważne przeżycie dla całego Zespołu. Nabyte doświadczenia mocno ukorzeniły się podczas codziennych występów, a obcowanie z folklorem innych narodów pozostawiło w naszej podświadomości bogate wzorce i jeszcze bardziej wznieciło ogień chęci propagowania polskiego folkloru.

W festiwalach brały udział zespoły z Danii, Chin, Gruzji, Meksyku, Filipin, Południowej Afryki, Kanady, Tajlandii i USA. Poziom artystyczny festiwalów był wysoki, o czym świadczy choćby obecność profesjonalnych grup z Kanady, Ukrainy czy Chin.

Przyjaźnie zawarte z ludźmi z całego świata z pewnością będą trwałe, lecz to osobiste akcenty wyjazdu; a co z dalszymi planami Zespołu? Wydawałoby się, że po występach w USA, młodym artystom nie pozostaje nic innego niż dalszy „podbój” świata… więc gdzie jeszcze będzie nam dane pokazać cały urok polskiego folkloru ?

Nie jest to zbyt wielka tajemnice, bo pewnie wyjdzie na jaw szybciej niż się tego spodziewamy -> w końcu czas leci nieubłagalnie i wakacje, a więc kolejne festiwalowe przygody, już za pasem.

POWRÓT