Oferta  |   Galeria  |   Kontakt

Brazylia 2008

Sierpień 2008 dla niejednego z członków Zespołu Pieśni i Tańca BIELSKO będzie niezapomnianym miesiącem do końca życia. Ponadroczne przygotowania, własna praca i wkład rodziców, pomoc Bielskiego Centrum Kultury, Ratusza, sponsorów i … UDAŁO SIĘ!

13. sierpnia wyruszyliśmy naprzeciw życiowej przygodzie do Ameryki Południowej, na X Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny CIOFF, w Brazylii, w Passo Fundo. Jedenaście zespołów z całego świata (z Argentyny, Belgii, Chin, Ekwadoru, Grecji, Meksyku, Czech, Szwajcarii, Turcji, Wenezueli i z Polski) prezentowało swój rodzimy i narodowy folklor na ogromnej scenie, w specjalnie przygotowanym namiocie cyrkowym.

Każdy dzień festiwalowy był wypełniony porannymi koncertami dla dzieci i młodzieży szkolnej, popołudniowymi paradami i wieczornym showem, w dokładnie zaplanowanej reżyserii organizatorów. Tak intensywny program artystyczny zapewniał ciągły kontakt z publicznością brazylijską, ściągającą do Passo Fundo nawet z pobliskich miast.

Z wielką przyjemnością donosimy, iż nasz Zespół spotkał się ze szczególnym zainteresowaniem wśród tłumów, oklaskujących festiwalowych wykonawców. Kolorowe stroje krakowskie, piękne wianki śląskie, hafty i cekiny na naszych serdakach, wprawiały w zachwyt Latynosów, którzy każdorazowo czekali na nas za kulisami sceny, prosząc o autografy, pamiątkowe zdjęcia, dotykając z zaciekawieniem nasze kostiumy. Każde spotkanie z publicznością było wyjątkowe. Nietrudno było zauważyć, że festiwal ten był istnym świętem dla miejscowych. Ich spontaniczność i entuzjazm, jakie okazywali w odpowiedzi na nasze występy, na długo pozostaną w naszej pamięci.

Nasz Zespół już pierwszego wieczoru, podczas ceremonii otwarcia festiwalu, tuż po prezentacji Krakowiaka, postawił całą publiczność na równe nogi; a kiedy na koniec zaczęliśmy śpiewać jedną z regionalnych piosenek brazylijskich, do owacji doszły łzy wzruszenia, zarówno tancerzy, jak i publiczności- wtedy już współwykonawców, bo przecież cały CYRK śpiewał z nami.

Zespołem z odległej Polski, śpiewającym po portugalsku, szybko zainteresowały się media. Telewizja chciała zrealizować specjalne nagranie, radia radośnie donosiły o reakcjach brazylijskiej publiczności na nasze występy, a z nagłówków gazet biły miłe komentarze o tancerzach z Polski.

Dziewięć intensywnych dni festiwalowych, przyjaźnie zawarte z innymi zespołami, warsztaty tańców w rytmach latyno, spotkanie z tyloma różnymi, odmiennymi kulturami i w końcu wzruszenie, wymalowane na twarzach Polonii w Rio de Janeiro podczas koncertu- to wszystko warte było całorocznego poświęcenia i przygotowań do- zapewne dla niejednego z nas- życiowego wyjazdu do Brazylii.

Wzbogaceni nowymi doświadczeniami, już dziś optymistycznie spoglądamy w przyszłość, czekając na kolejne festiwalowe podboje.

Linki X Festival Internacional do Folclore de Passo Fundo

Inauguracja X Festiwalu Folklorystycznego w Passo Fundo

RIO GRANDE DO SUL w wyk. ZPiT BIELSKO

Mix z festiwalu

POWRÓT