Oferta  |   Galeria  |   Kontakt

Francja 2013

Tegoroczne wakacje po raz kolejny okazały się dla Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko” niesamowitą przygodą. Końcem lipca grupa udała się w podróż do Francji, gdzie miała okazję wziąć udział aż w trzech festiwalach i spotkać się z zespołami z Indii, Peru, Nowej Zelandii, Włoch, Gruzji i Francji. Sprawiło to, że młodzi tancerze czuli się niemal jak podczas prawdziwego, artystycznego tournee, w trakcie którego w różnych miejscowościach skupiali na sobie uwagę licznej publiczności. Zanim jednak stanęli na scenicznych deskach i w pełni oddali się festiwalowej atmosferze, pierwsze dni pobytu w kraju słynącym z serów, wina i mody spędzili w jego stolicy – Paryżu…

PARYŻ

Pierwszym punktem na mapie turystycznej ZPiT „Bielsko” był paryski Disneyland. Ten najchętniej odwiedzany park rozrywki w Europie w pełni oczarował nas cudowną, bajkową atmosferą oraz licznymi atrakcjami. Mieliśmy okazję zobaczyć „Damę Paryża” – Wieżę Eiffla, gotycką Katedrę Notre-Dame, Łuk Triumfalny czy Luwr, który jest jednym z największych muzeów sztuki na świecie. Zwiedzając miasto nie mogliśmy przejść obojętnie także obok „Czerwonego Młyna” – Moulin Rouge, czyli słynnego kabaretu z dzielnicy czerwonych latarni oraz słynnej Rue de Rivoli – ulicy handlowej z luksusowymi sklepami. Ostatni dzień poświęcony na zwiedzanie stolicy zakończyliśmy rejsem po Sekwanie, który obnażył nieco nocne życie paryżan i pozwolił nam na zobaczenie nocnej panoramy miasta.

Festival International de Folklore en Pyrénées Audoises w Quillan

Miasto Quillan położone na południu Francji, tuż przy granicy z Hiszpanią było pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w ramach festiwalu. Organizatorzy jak i mieszkańcy tego malowniczego miasteczka przywitali nas z ogromną gościnnością i taka też atmosfera utrzymywała się do samego końca festiwalu. Kraj Basków był cudowną scenerią na wieczornych koncertach, gdzie nasze występy kończyły się zawsze bisami..

Festiwal w Saint-Florent-sur-Cher

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Saint-Florent-sur-Cher, położone w środkowej Francji. Cudowne miasteczka pełne kwiatów, malownicze stare zamki były miejscem przedstawień festiwalowych. Na koncert galowy przyjechała Polonia z całego regionu, która nagrodziła nasz występ owacjami na stojąco.

Festiwal Folklorystyczny w Boupere połączony z 50-leciem zespołu Les Joyeux Vendéens

Ostatnim punktem na festiwalowej mapie zespołu było Boupere – miasteczko położone niedaleko wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Tam mieliśmy okazję wziąć udział w festiwalu połączonym z obchodami 50-lecia jednego z francuskich zespołów – Les Joyeux Vendeens. Wspólne zabawy, biesiady i koncerty na długo zostaną w naszej pamięci. Tam również bardzo podobały się nasze tańce, otrzymywaliśmy gratulacje a koncerty kończyły się licznymi bisami.

Tournee po Francji było wspaniałe, choć bardzo męczące. Przejechaliśmy niemal cały kraj, od północy po południe, pokonując kilka tysięcy kilometrów. Ale warto było, bo świetnie się bawiliśmy w Disneylandzie, zwiedziliśmy Paryż, przejechaliśmy przez piękne Pireneje, kąpaliśmy się w oceanie. Daliśmy 14 koncertów pełnych bisów i aplauzu, jedliśmy pyszne sery, popijając regionalnym winem, a przede wszystkim zdobyliśmy nowe doświadczenia, kontakty i zawarliśmy przyjaźnie z innymi zespołami.

POWRÓT